Portfolio

Digitální model reliéfu Slovenské republiky

Úrad geodézie, kartografie a katastra SR (ÚGKK SR) zabezpečuje od roku 2017 nový digitální model reliéfu DMR5.0 celého území Slovenské republiky. Celé území SR je rozdělené na 42 lokalit. Společně s MILAN Geoservice GmbH patříme mezi pět účastníků rámcové dohody, mezi kterými probíhají otevřené soutěže o jednotlivé lokality. Předpokládaný termín ukončení projektu je rok 2023.

Sběr dat probíhá pomocí leteckého laserového skenování. Tvorba výsledného produktu pak spočívá v kompletním zpracování mračna bodů - od urovnání a georeferencování dat, až po jejich klasifikaci - v minimální hustotě 15 bodů na m2 (bodů posledního echa) s výškovou přesností ≤ 0,11 m a polohovou přesností mračna ≤ 0,30 m. Mračno se klasifikuje do 10 tříd a následně probíhá kontrola kvality klasifikovaného mračna tak, aby splňovalo klasifikaci se spolehlivostí větší než 99,5 % pro třídu "ground" a více než 90 % pro ostatní třídy.

Samotný digitální model reliéfu pak dodáváme ve formě GRIDu v rozlišení 1 x 1 metr, který vzniká interpolací z klasifikovaného mračna bodů.

V několika etapách tohoto projektu zpracováváme prozatím území o celkové rozloze více než 8 600 km2. Jednou z nejvýznamějších lokalit tohoto projektu je část Tater, kde převýšení terénu dosahuje několika stovek výškových metrů. Velkou část roku je toto území pokryté sněhem, a proto bylo nutné jednotlivé lety naplánovat tak, aby lokality byly sněhu prosté a mohli jsme tak zabezpečit kvalitní naskenování všech hřbetů, údolí a reliéfních detailů.

Dodané klasifikované mračno bodů se pak stává součástí interaktivního webového portálu ÚGKK, na kterém ÚGKK zdarma poskytuje LiDARová data. Data si tak můžete prohlédnout na webové adrese https://zbgis.skgeodesy.sk/mkzbgis/en/teren?bm=dmr&z=8&c=19.530000,48.800000#.

 

Digitální model reliéfu Slovenské republiky

Kontaktujte nás

Slavíčkova 827/1a, 638 00 Brno, CZ

Areál letiště, hangár č. 72, 503 41 Hradec Králové, CZ

 

+420 534 008 769

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Napište nám

Search